Akümülasyon Nedir? Akümülasyon Öncesinde ve Sonrasında Ne Olur? Akümülasyon İndikatörü

5/5 - (1 oy)

Borsada, kripto paralarda akümülasyon şu anlama gelir: Fiyat hareketlerinin yavaşlaması, fiyatı ifade eden mumların -hem iğne hem de gövde olarak- geçmişteki mumlara göre küçülmesidir.

Akümülasyon sürecinden önce fiyat şiddetli hareketler yapmıştır. Mum boyları, iğneler/gölgeler dahil olmak üzere, uzundur. Bir dibe, desteğe/dirence gelen fiyat yaptığı şiddetli hareket sonucunda büyük alış veya satışlarla karşılaşmıştır. Bu sürecin ardından bir dinginliğe ihtiyaç duyar. Böylece yakındaki dibi, tepeyi, desteği, direnci sağlamlaştırır, test eder. Akümüle olan fiyat, bu hareketin ardından tekrar hareketlenmeye ihtiyaç duyar. Akümülasyon sonrasında market makerlar fiyatı gitmesini planladıkları yere doğru hareket ettirmeye çalışırlar.

Volatilite sonrası oluşan akümülasyon süreçleri piyasaya ilginin azaldığı ayı sezonlarında daha uzun sürebilir. Fiyat uzunca zaman, bir bölgede sıkışabilir.

Akümülasyon öncesi ve sonrası hareketin şiddeti ve akümülasyonda kalma süresi, piyasa değeri, hacim gibi konularla ile yakından ilişkilidir.

Beybut olarak akümülasyon sürecini “Fiyat Sıkışması” olarak tanımlamaktayız.

Akümülasyonu ölçen en başarılı indikatörlerden biri Beybut’un Fiyat sıkışma Ölçeği©’dir. Bu ölçek fiyatın akümülasyonunu (sıkışmasını) ve volatilitesini (patlamasını, boşalmasını) ölçer. Bu ölçek şaşmazdır. Fiyat sıkışmışsa, akümüle olmuşsa bir süre sonra hareket etmeye ihtiyaç duyar. Fiyat Sıkışma Ölçeği © fiyatın hareket yönü ve zamanıyla ilgili bilgi vermez. Bu ölçek yalnızca akümülasyon durumunu bildirir.

Fiyat Sıkışma Ölçeğimiz 24 saat canlı yayında ücretsiz olarak gösterilmektedir. Kullanıcılar diledikleri coinin akümülasyon durumunu Twitch chatine !analiz eth benzeri komutlar yazarak takip edebilir.

Akümülasyonlar, mum zamanlarına göre tespit edilir. Örneğin 4 saatlik, günlük, haftalık akümülasyonlar daha yavaş gerçekleşir ve patlarken; 15 dakikalık, 1 saatlik vb. akümülasyonlar daha çabuk oluşup fiyat daha çabuk hareketlenir.

Akümülasyon durumunu bilmek, riskleri ve hareketleri öngörmenin en önemli koşuludur. Akümülasyon alanları ve zamanı bilinerek yapılan trade işlemleri, fiyat tahminleri kuşkusuz daha anlamlı ve başarılıdır.
Fiyat Sıkışma Ölçeği’nin haricinde Bollinger Bantları gibi fiyat hareketi gösteren indikatörler de akümülasyonu görebilmek için kullanılmaktadır. Bu bantların daralması ve genişlemesi fiyat hareketlerini anlamak için kullanılabiliyor. Ancak ben yine de Fiyat Sıkışma Ölçeği’nin tamamen bu iş için yazıldığını ve çok başarılı olduğunu söylüyorum 🙂

Akümülasyon sürecinin sonu kırmızı renkle ve yüksek yüzdeyle Fiyat Sıkışma Ölçekleri’nde vurgulanır. Fiyat Sıkışma Ölçeği’nde düşük yüzdeler, şiddetli hareketlerin oluştuğunu, artık akümülasyon sürecinin yakın olduğunu, başlayacağını; yüksek yüzdeler ve kırmızı renkler ise akümülasyon sürecinin sonunu, yakında şiddetli hareketlerin başlayacağını ifade eder.

Bitcoin’in akümülasyon süreçlerinde Bitcoin dominansının düşmesi ve altcoinlerin güçlenmesi olasıdır. Ancak çok dip veya tepe akümülasyonlarında dominans dağıtma süreci uzayabilir.

Fiyat Sıkışma Ölçeği kılavuzumuza göz atın. Beybut Ekranı’nı 24 saat canlı izleyin.

akümülasyon fiyat sıkışması indikatör akümüle

Görselde Fiyat Sıkışma Ölçeği’nin 15 dakika, 30 dakika, 1 saat açısından çokça akümüle olduğu; artık neredeyse sınıra geldiği ve fiyatın yakında (çünkü küçük zaman dilimleri) hareket edeceği ifade edilmektedir. Fiyat kısa süre sonra kesinlikle hareket edecektir.

Akümülasyon süreçlerinde -boşalmış fiyat sıkışmalarında- fiyat büyük hareketler yapmakta zorlandığı için büyük zaman dilimlerinde oluşan İşlem Göstergesi© işlemlerinin kar almasını geciktirebilir. Ayrıca bu süreç bir riski daha ifade eder. Fiyat, akümülasyon süreci sonunda şiddetli olarak hareket edecektir. Bu durum bazı işlemlerin başarısız olmasını beraberinde getirebilir.

“Akümülasyon Nedir? Akümülasyon Öncesinde ve Sonrasında Ne Olur? Akümülasyon İndikatörü” üzerine bir yorum

Yorum yapın