Ayı Tuzağı ve Boğa Tuzağı

5/5 - (1 oy)

Trade etmek için çeşitli teknikler kullanırız. Bazen bir indikatör seviyesi veya kesişimi, bazen price actiondan (fiyat hareketleri tradei) kaynaklanan likidasyon fiyatı, kimi zaman bir kanal, destek veya direnç… Özellikle destek direnç algımızı oluşturan kanallar, fiyat seviyeleri, fiyat bölgeleri kırılabilir. Bu hareketler fake (sahte) hareketler adı da verilir.

Ayı ve Boğa Tuzağı Nedir?

Ayı ve boğa tuzakları, market makerlar tarafından stop ettirme, likidite temizleme, özellikle destek-direnç traderlarını tuzaklama amacıyla gerçekleştirilen fiyat ve mum hareketleridir. Boğa tuzağı bir direncin sahte kırılımıyla, ayı tuzağı ise bir desteğin fake kırılımıyla yapılır. Bu hareketlerden kaçınmak belirttiğimiz yöntemlerle mümkündür.

Kırılımların market yapıcı (market maker) tarafından gerçekleştirilen likit etme, stoplattırma hareketi mi yoksa gerçek bir kırılım mı olduğunu ancak bir sonraki mumu gördüğümüzde anlayabiliriz. Başka bir yol ise daha küçük zaman dilimlerinde kırılımdan sonra geri dönüş formasyonları, mumları görmektir. Örneğin 4 saatlik grafikte hacimsiz biçimde kırılan bir desteği düşünelim. 4 saatlik mum, sonraki 4 saatte kırdığı desteğin üstünde kapanabilir. Bunu tespit etmek için aşağıda bir order block, başka bir destek bölgesi veya dönüş olasılığı içeren bir argüman görülmeli ve küçük zaman dilimlerinde, örneğin 1 saatte, dönüş formasyonlarıyla birlikte desteğin üzerinde mum kapanışları gerçekleşmelidir.

ayı tuzağı ve boğa tuzağı. bitcoin ayı tuzağı, bitcoin boğa tuzağı.

Yukarıdaki görselde ilk hareketteki düşüş günlük grafikte kanalı kırmış görünüyor. Ancak ardından toparlanarak tekrar kanalın içine giriş yapıyor. Market maker bu ayı tuzağıyla birçok kanal trade eden traderı tuzağa düşürüyor. İkinci kırılım ise hacim farkıyla da görüleceği üzere gerçek bir kırılım.

Market makerlar, boğa ve ayı tuzaklarıyla pinbarlardan kaçan, destek ve direnç kırılımlarıyla işleme giren, stoplarını destek direnç fiyatlarına koyan traderları (al-satçı) avlamayı amaçlar. Bu durumdan kaçınmak için mutlaka ikinci mum kapanışı, retest davranışı, kırılım hacmi ve küçük zaman dilimlerindeki fiyat hareketleri takip edilmeli, işlem fikirleri bu takip ve teyitten sonra oluşmalıdır.

Ayı Tuzağı Nedir?

Ayı tuzağı, bir hisse senedinin, endeksin veya başka bir finansal aracın fiyat hareketi yanlış, sahte bir şekilde düşüş eğiliminden yükseliş eğilimine dönüş sinyali verdiğinde ortaya çıkan teknik bir kalıptır.

Boğa Tuzağı Nedir?

Boğa tuzağı, inandırıcı bir ralliden sonra tersine dönen ve önceki bir destek seviyesini kıran bir hisse senedi, endeks veya diğer menkul kıymetlerdeki düşüş eğilimine atıfta bulunan yanlış bir sinyaldir.

Yorum yapın