Duyuru: Beybut.com için sunucu ve site güncelleştirmeleri nedeniyle kesintiler, veri durmaları yaşanabilir. Teknik güçlükler nedeniyle güncelleme belirsiz bir tarihe ertelendi. Sabrınız ve teveccühünüz için teşekkür ederiz.

Bitcoin 20000$ Alanından Aylık ve Haftalık Analiz – Haziran 2022

Puanlar mısınız? post

Haziran’ın sonuna yaklaşırken fiyat hareketleri bir Bitcoin analizini daha zorunlu kılıyor.

Bitcoin 20000$ akümülasyonuna devam ediyor. Daha önceki makalemde belirttiğim üzere 27-30000$ bandından 20000$’lara gelecek hareketin benzeri 20000$’da tekrar oluşuyor. Buradaki uyumsama hareketleri aylık ve haftalık olumsuzluğun teyidi anlamına gelebileceğinden tehlikelidir. Olası bir aşağı hareketlenme eğer günlük pinbar ve şiddetli tepki biçiminde oluşmazsa mum gövdesiyle aşağı gidiş mümkündür. Bu nedenle 20000-21000$ bölgesinden aşağı derin bir market maker iğnesi, yükselebilmek adına önem taşıyor. Şimdiye dek iğne yerine gövdeyle aşağı inmeyi tercih eden Bitcoin’in bir iğneye, iyi bir FED haberine, global borsalarda olumlu bir duruma ihtiyacı olduğu çok açık.

Aylık ve haftalık görünüm oldukça kötü. Bitcoin neredeyse tepkisiz biçimde düşüyor. Bu düşüş daha önce “Korkunç Bir Video“da dile getirdiğim 7606$ olasılığını artırıyor. Küçük düzeltmeler olsa da fiyatın önümüzdeki haftalarda %50 veya daha fazla düşme olasılığı var.

Indikatörler ve Price Action Açısından Bitcoin’in Aylık, Haftalık, Günlük Görünümü

Tüm bu düşüşle birlikte Bitcoin’in birçok indikatör (Rsi, Stoch RSI, Mfi) açısından aylık ve haftalık bazda dipler yaptığını görmekteyiz. Özellikle momentum ve aşırılık indikatörleri RSI, Stoch ve Stoch RSI fiyatın tarihi diplerinde veya bu diplere çok yakın olduğunu belirtiyor. Korku ikliminin hakim olduğu bu süreçte uzun vadeli olarak düşünüldüğünde (2-3 yıl); 5000-10000$’ların gelebileceğini göze alanların 20000$ bandında spot alım yapmalarını garipsemiyorum. Ancak kaldıraçlı long işlem denemelerinin kesinlikle çok riskli olduğunu belirtmekte yarar var. Çünkü henüz net bir dip ifadesini göremedik. Ayrıca aylık ve haftalık mum yapıları price action açısından bir dönüşü işaret etmiyor.

Bitcoin Aylık Görünüm ve İndikatörler – Haziran 2022
Bitcoin Haftalık Görünüm ve İndikatörler – Haziran 2022

Günlük bazda ise daha iyi bir tablo görüyoruz. Rsi, Stoch, Mfi, Stoch RSI gibi indikatörler Bitcoin’in, günlükte, aşırılıktan normale dönmeye başladığını ifade ediyor. Olası bir düzeltme 24000-26000 civarındaki düşen trend çizgisine reteste gelebilir. Eğer buna gücü yetmezse market maker aşağı yönlü bir iğneyle bazı longcuları eledikten sonra bu kısa ralliyi başlatabilir.

Bitcoin Günlük Görünüm ve İndikatörler – Haziran 2022

Indikatör bazlı baktığımızda Tepe ve Dip Ölçekleri ©mizin de haftalık ve aylık oranlarını verelim. Ölçeklerimize göre 17500$ fiyatı %95 oranında dibe yakındı. Bunu görünce o zaman harika bir dipmiş diye düşünmemelisiniz. Çünkü Dip ve Tepe ölçeklerimiz %99.5 üzerinde olmadıkça bearish (ayı) ve bullish (boğa) yapıyı işaret eder. Yani Bitcoin bir hafta düzeltip tekrar düşmeye devam edebilir. Aylık olarak ise dip ölçeğimiz yaklaşık %95.5 oranına sahip.

Aylık dip ölçeğimiz tarihinde bir kez 1 Aralık 2018’de %97 civarına ulaşmıştı. 2018’de FED’in 4 faiz kararı olduğunu; 2022’de ise bunun en az 7 olacağını hatırlamak gerekir. Başka bir ifadeyle 17500 altına sarkabilecek bir dip hala mümkün. Buna rağmen “20000$’dan spota alırım. Aşağı sarkmalar benim için sorun değil.” diyen sabırlıları kınayamayız. Çünkü Bitcoin, zamansal olarak ucuz evrelerinden birinde.

Destek ve Direnç Algoritmamız Uyarıyor!

BDDA© (Beybut’un Destek ve Direnç Algoritması) açısından bölgedeki çok güçlü olmayan majör destek 19371-19360 $ olarak görünüyor. Bunun altındaki haftalık veya aylık kapanış daha derin diplere neden olabilir. 19200-19400$ seviyeleri mutlaka ve önemle takip edilmelidir. Buna benzer bildirimi daha önce 43072$’da da ifade etmiştim.

Yorum yapın