Duyuru: Beybut.com için sunucu ve site güncelleştirmeleri nedeniyle kesintiler, veri durmaları yaşanabilir. Teknik güçlükler nedeniyle güncelleme belirsiz bir tarihe ertelendi. Sabrınız ve teveccühünüz için teşekkür ederiz.

Bitcoin Analiz

5/5 - (38 oy)

Bitcoin analiz, Bitcoin ne olur?, Bitcoin artar mı?, Bitcoin fiyatı ne olacak? sorularına çeşitli teknik analiz hesaplamalarıyla yanıt bulmaya çalışan, geçmişteki fiyat hareketlerinden geleceğe dair sonuçlar çıkaran Bitcoin için bir öngörü yöntemidir. Rapor oluşturulurken klasik indikatörler yanında özgün ve geçerliği yüksek ölçme araçlarımın metriklerini de kullanmaktayım.

Bitcoin analiz raporumuz en son 2022-12-05 15:00 tarihinde güncellendi. Bu içerik her saat başında güncellenir. Lütfen önemli bildirimleri kaçırmamak için sıkça ziyaret ediniz. Başarılar dilerim.

Bitcoin Fiyat

Canlı olarak; Bitcoin fiyatını USDT ve Türk Lirası ₺ olarak, BTC’nin, dünkü kapanışa göre %’sel durumunu, günlük RSI’ı, Bollinger Bantlarını ve bunların durumunu, kritik destek ve direnç fiyatlarını, Beybut’un kısa vade için fiyat yorumunu takip edebilirsiniz.

Bitcoin için canlı veriler yükleniyor… Eğer canlı veriler birkaç saniye içerisinde görünmezse lütfen sayfayı yenileyiniz.

Bitcoin Tahmin

15476 $ altında günlük kapanış gelene dek olumlu görünüm mevcut. Ancak 15476 $ altında günlük kapanış olursa, aşağı yönlü market kırılımı gerçekleşir. Daha derin dipler oluşabilir.

Bitcoin’de orta vadede bir düzeltme çabası görülüyor. Kısa ve orta vadede 15476 $ fiyatının üstünde günlük kapanış yapılması olumlu bir durum. Bu fiyattan gelecek tepki alımları fiyatı sonraki likiditasyon veya direnç alanına taşıyabilir.

Bitcoin’in ilk etapta, güçlü biçimde 21480.65 $ fiyatını aşamaması yeni bir boğa sezonu umudunu erteliyor. Bu fiyatın üstündeki günlük kapanışlar daha yüksek tepelere neden olabilir. Ancak bunu konuşmak için henüz erken.

Kısa vadede Bitcoin’in yükselebilmesi için öncelikle 17350 $ üstünde 4 saatlik kapanış yapması gerekiyor. Bunu başaramayan BTC, düzeltme yapmak zorunda kalabilir.

Bitcoin Ne Olur?

Yaptığımız güncel teknik analiz ve fiyat hareketleri değerlendirmesine göre Bitcoin kısa ve orta vadede (1-3 ay) fiyatı ne kadar yükselirse yükselsin bu bildirim değişmedikçe daima 20174$’ın altına düşecek veya değecek. Bu analiz 693.3 saattir geçerli.

Bitcoin daha çok düşer mi?

Bitcoin kısa veya orta vadede değerlendirildiğinde güçlü kurumsal satışlarla karşılaştı. Bu satışlar düşüş trendi başlangıcı veya devamı anlamına gelebilir. 20174$ fiyatı balina satışlarını net biçimde doğruluyor.

Bitcoin yükselecek mi?

Bitcoin için şu anda net bir yükseliş belirtisi bulunmuyor. Orta vadede düşüş trendindeyiz. Balinalar son olarak büyük satışlar gerçekleştirdi. Yükseliş belirtisi ortaya çıktığında, boğa sezonu başlangıcı olasılığı belirdiğinde, Bitcoin tahmin başlığı altında kısa sürede rapor değişir.

Bitcoin’in ne olacağı konusunda nasıl bu kadar eminsin?

Bitcoin Fiyat Ölçeği, kodlaması Barış Y. tarafından yapılan, bir yılı aşkın süredir halka açık biçimde canlı yayınlarda gösterilen bir ölçek / indikatördür. Balina alım ve satımlarını yakalamakta eşsizdir. Eğer belirttiği fiyat değişmemişse kısa veya orta vadede bu öngörü gerçekleşir. Ayrıca boğa veya ayı sezonu, belirtilen durum değişmedikçe (kurumsal alım / satım olmadıkça), doğal olarak, gelmez. Buradaki verileri sıklıkla takip ediniz.

Bitcoin’in En Güçlü Destek ve Dirençleri

Bitcoin 17321.7$ fiyatlarında hareket ederken BTC’nin hangi fiyata kadar düşebileceğini, destek fiyatının veya bölgesinin ne olabileceğini merak ediyoruz. Bunun için geliştirilen birçok teknik olsa da sayılar ve teknik analizle içli dışlı olanlar fiyatın ortalamaya (medyana) eğilimli olduğunu bilir. Belirtilen destek ve dirençler price action temelinde, akümülasyon, likidasyon alanları ve olası market maker hareketleri gözetilerek BDDA (Beybut’un Destek ve Direnç Algoritması) tarafından oluşturuldu. BTC’nin tarihi destek alanlarından en güçlüleri şunlardır:

7395$ – 9681$

Fiyata en yakın Bitcoin majör (birçok hafta) direnç bölgesi ortalama fiyatı 19057$‘dır.

Destek ve Direnç Nedir?

Destek, talep yoğunluğu veya satın alma ilgisi nedeniyle düşüş trendinin duraklamasının beklendiği bir fiyat seviyesidir. Varlıkların, kriptoların veya menkul kıymetlerin fiyatı düştükçe, hisselere olan talep artar ve böylece destek hattını oluşturur. Fiyatlar yükseldiğinde ise kar almak için satış yapanlar, görece pahalılık nedeniyle satanlar gibi nedenlerle arz bölgesi veya fiyatı oluşuyor. Buna ise direnç adı verilir.

Bir destek veya direnç alanı veya “bölgesi” belirlendiğinde, bu fiyat seviyeleri potansiyel giriş veya çıkış noktaları olarak çalışabilir. Çünkü fiyat bir destek veya direnç noktasına ulaştığında, iki şeyden birini yapacaktır: Aşacak veya geri dönecektir. Böylece traderlar küçük kayıpları göze alarak daha büyük kazançlar için bahse tutuşur.

Bitcoin ATH ve Zirveden Uzaklık

Bitcoin’in tarihi zirve fiyatı 69000$‘dır. Btc güncel fiyatı ise 17355.1$‘dır. Bu fiyat zirveden %74.85 uzaklıkta. Başka bir deyişle Bitcoin zirveyi gördükten sonra 51.645$ düşmüş.

ATH Nedir?

ATH, All time high yani fiyatta tüm zamanların en yükseği, fiyat zirvesi anlamına gelir.

Bitcoin Madenciliği Maliyeti

Bitcoin’in madencilik maliyeti şu anda 17929$‘dır. Madencilik maliyeti, Bitcoin güncel fiyatı 17355.1$‘dan %3.3 uzak.

Bitcoin madenciliği btc madencilik bitcoin mining

Bitcoin Madencilik Maliyeti Nasıl Hesaplanır?

Elektrik tüketimini ve günlük bitcoin çıkışını hesaplayarak, Bitcoin’in ortalama madencilik maliyetlerini öğrenebiliriz.

Madencilik maliyetleri Bitcoin’in piyasa değerinden düşük olduğunda, daha fazla madenci katılacak. Madencilik maliyetleri madencinin gelirinden yüksek olduğunda madenci sayısı azalacaktır.

Bitcoin Temel Analiz Verileri

Bitcoin için basit temel analiz verileri şöyledir:

Bitcoin’in Piyasa Değeri Nedir?

Bitcoin’in piyasa değeri (market büyüklüğü) 332.745.000.000$‘dır.

Kaç Bitcoin Var?

Toplam Bitcoin sayısı, arzı 21.000.000 adettir.

Dolaşımdaki Bitcoin Sayısı Kaç Tane?

Dolaşımdaki Bitcoin sayısı 19.224.800 adettir. Dolaşımda olmayan 1.775.200 Bitcoin bulunuyor.

Bitcoin logo BTC logo png

Bitcoin Dominans

Bitcoin, kripto market piyasasını %38.2867 domine etmektedir.

Bitcoin dominans, bitcoin dominance, ethereum dominance, bnb dominance, tether dominance, crypto dominance

Bitcoin’de Günlük, Haftalık, Aylık Kapanışlar

 • Günlük (Dünkü) Kapanış: 17105.7$
 • Haftalık (Geçen Haftaki) Kapanış: 17105.7$
 • Aylık (Geçen Ayki) Kapanış: 17163.6$

BIT – Beybut Indikatör Total

Beybut Indikatör Total, günlük olarak, RSI (14), MFI (14), Stochastic (5-3-3), Williams %R, Ema 200, Ema 100, golden veya death cross durumu, Bollinger Bands gibi temel indikatörlerin tamamının durumunu değerlendirerek genel bir sonuç çıkarıp puanlama yapan bir sonuç göstergesidir. Yaptığı analiz orta vadede tutarlı olabilir. Bu özellik indikatörler özeti olarak değerlendirilebilir.

Hesaplamaya dahil edilen tüm indikatörler eşit ağırlığa sahiptir.

9 temel indikatör değerlendirmesine göre; Bitcoin’in durumu kötü görünüyor. Indikatörler günlük bazda %66 oranında negatif görünümü ifade ediyor.

Bitcoin’in Günlük, Haftalık, Aylık Hareket Aralığı, Fiyat Oynaklığı (ATR)

Her finansal varlık belirli periyotlarda ortalama fiyat hareketi büyüklüğüne sahiptir. Bu büyüklükler Bitcoin için;

 • Günlük: 569.932$
 • Haftalık: 2630.99$
 • Aylık: 9245.67$‘dır.

Bitcoin, belirtilen zamanlarda, en güncel ATR değeri civarında hareket eder.

Atr Nedir?

Bir varlığın fiyat oynaklığını ölçmek için kullanılan göstergedir. Standart olarak 14 günlük / mumluk hareket büyüklüğünü ölçer.

ATR, genellikle take profit (kar al) ve stop loss (zarar kes) belirlemek için kullanılır. Fiyat hareketinin ortalaması fiyatın nerelere ulaşabileceği yönünde fikir verir.

Hareketli Ortalamalar Açısından Bitcoin Analizi

Hareketli ortalamalar bir varlığın fiyatının belirli bir periyottaki ortalamasını verir. Böylece fiyat dalgalanmalarının, cızırtıların etkileri azaltılır. Bu kısmi düzleştirme çabası sayesinde ise fiyatın durumu ile ilgili fikir yürütülebilir.

Bitcoin Ema 200

Ema 200, bir varlığın 200 günlük süredeki son dönem ağırlıklı hareketli ortalamasıdır. Bu ortalama orta-uzun vadede fiyatın durumuyla ilgili fikir verebilir.

Bitcoin’in dünkü kapanışı 200 günlük Ema’nın altında gerçekleşmiş. Bu, olumsuz bir görünümü ifade ediyor.

Bitcoin Ema 100

Ema 100, 100 günlük süredeki son dönem ağırlıklı hareketli fiyat ortalamasıdır.

Bitcoin dünü Ema 100 altında kapatmış. Bu, olumsuz bir veri.

Bitcoin Ema 50

50 günlük ortalama fiyattır.

Bitcoin, dün, Ema 50 altında kapanış yaptı. Bu, olumsuz bir veri.

Golden Cross Mu, Death Cross Mu?

Golden cross teknik analiz terimi olarak 50 günlük hareketli ortalamanın 200 günlük hareketli ortalama üstünde olmasıdır. Böylece varlıkta alıcıların güçlü olduğunu varsayarız.

Death cross teknik analizde golden crossun aksine 50 günlük ortalamanın 200 günlüğün altında olduğu süreci ifade eder. Bu piyasada satıcıların baskın olduğu varsayılır.

Bitcoin fiyat ortalaması death cross aşamasında.

Hareketli Ortalama Nedir?

Hareketli ortalama (moving average), teknik analizde yaygın olarak kullanılan bir fiyat ortalaması göstergesidir. Bir hisse senedinin hareketli ortalamasını hesaplamanın nedeni, sürekli güncellenen bir ortalama fiyat oluşturarak fiyat verilerini düzeltmeye yardımcı olmaktır. Hareketli ortalama hesaplanarak, belirli bir zaman diliminde bir hisse senedinin fiyatı üzerindeki rastgele, kısa vadeli dalgalanmaların etkileri hafifletilir.

Bitcoin Bollinger Bandı

Bollinger bantları, fiyatın durumunu ifade etmeye çalışan standart sapmalı bir ortalama hesabının çıktısıdır.

Bitcoin dünkü kapanışını Bollinger orta bandının (16621.9$) üstünde yaptı. Bu, olumlu bir veri. Sadece Bollinger’i esas alırsak, fiyatın, üst bant olan 17299.4$’a hareketlenme olasılığı var.

Bollinger Bandı Nedir?

Bollinger Bandı, bir menkul kıymetin fiyatının basit hareketli ortalamasından (SMA) iki standart sapma (olumlu ve olumsuz) olarak çizilen, ancak kullanıcı tercihlerine göre ayarlanabilen bir dizi eğilim çizgisi tarafından tanımlanan bir teknik analiz aracıdır.

Bollinger Bantları® , yatırımcılara bir varlığın aşırı satıldığını veya aşırı satın alındığını doğru bir şekilde belirleme olasılığını artıran fırsatları keşfetmek için tasarlanmış, John Bollinger tarafından geliştirilmiş ve telif hakkıyla korunmuştur.

Bitcoin’de RSI ve MFI İçin Tarihi ve Güncel Seviyeler

Fiyatın yönünü, trendi anlayabilmek için indikatörler (göstergeler) kullanırız. Trendi ve aşırılıkları anlamak için en sık kullanılan indikatörlerden biri RSI’dır. (Rsi Hakkında) RSI 50 değeriyle bir trend göstergesi, 30 ve 70 değerleriyle aşırılık göstergesi olarak çalışır. 30 ve altı değer aşırı satım, 70 ve üstü ise aşırı alım olarak algılanır.

Bitcoin için BTCUSDT paritesinde en dip RSI değeri bugüne dek şöyle oluştu:

Bitcoin Günlük RSI

Bitcoin günlük RSI değeri bugüne dek en düşük 20.2603 oldu. BTC’nin önceki gün RSI değeri 49.0051 ve gün içindeki günlük Rsi değeri 51.6229 olarak ölçüldü.

Bitcoin Haftalık RSI

Bitcoin haftalık RSI değeri en düşük 25.7244 oldu. BTC’nin önceki hafta RSI değeri 34.4928 ve hafta içindeki mevcut Rsi değeri 35.3308 olarak ölçülüyor.

Bitcoin Aylık RSI

Bitcoin aylık RSI değeri en düşük 40.7728 oldu. BTC’nin önceki ay RSI değeri 40.7728 ve ay içindeki mevcut Rsi değeri 40.9452 olarak ölçülüyor.

Bitcoin günlük rsi, haftalık rsi, aylık rsi, Rsi tarihi dipler, Bitcoin en düşük rsi, Btc rsi 2022

Bitcoin Günlük MFI

Bitcoin’de günlük MFI değeri bugüne kadar en düşük 7.32201 oldu. Bitcoin dünü 59.5312 Mfi değeriyle kapattı. Gün içindeki günlük MFI değeri 66.9692 olarak ölçülüyor.

Bitcoin Haftalık MFI

Bitcoin’in haftalık MFI değeri en dip 13.2699 oldu. BTC’nin önceki haftaki MFI değeri 51.1224 ve hafta içindeki mevcut mfi değeri 54.3508 değeridir.

Bitcoin Aylık MFI

Bitcoin için aylık MFI, en düşük 15.3882 oldu. BTC’nin önceki ay kapanışında MFI değeri 21.2289 ve ay içindeki mevcut mfi değeri 15.3882 olarak gerçekleşmektedir.

🐻 Şu an, Bitcoin’de 15.3882 rsi değeriyle aylıkta tarihi MFI dibindeyiz.

Bitcoin günlük mfi, haftalık MFI, aylık mfi, Mfi tarihi dipler, Bitcoin en düşük mfi, Btc mfi 2022 ve Mfi nedir

MFI Nedir? Nasıl Okunur?

Para Akışı Endeksi (MFI), bir varlıktaki, kriptodaki aşırı alım veya aşırı satım bölgelerini belirlemek için fiyat ve hacim verilerini kullanan teknik bir indikatördür. Ayrıca fiyattaki bir trend değişikliği konusunda uyarıda bulunan farklılıkları tespit etmek için de kullanılabilir. Osilatör 0 ile 100 arasında hareket eder.

Göreceli Güç Endeksi (RSI) gibi geleneksel osilatörlerin aksine, MFI fiyatın aksine de hem fiyat hem de hacim verilerini içerir. Bu nedenle bazı analistler MFI’yi hacim ağırlıklı RSI olarak adlandırır.

Mfi’da 80’in üzeri aşırı alım, 20’nin altı ise aşırı satım olarak değerlendirilir. MFI 0-100 arasında değer alır. Formülünde hacim (volume) barındırır. RSI gibi MFI’da da uyumsuzluklar, fiyat aksine hareketler, bir sinyal argümanı olarak değerlendirilebilir.

Hesaplamaları Binance verileriyle USDT (Tether) paritesinde yapıyorum.

Bitcoin İçin Önemli Bağlantılar

“Bitcoin Analiz” üzerine 11 yorum

 1. uzun süredir takip ediyorum. bu ilk yorumum. mükemmel bir içerik. bitcoinin ne yapacağını net biçimde görebiliyoruz. sizlere ne kadar teşekkür etsem azdır. sayenizde iyi kazancım oldu.

  Cevapla
 2. canlı verilerdeki beybut kısa vade yorumu dün 19226$ üstünde 4 saat kapatırsa yükselir diyordu. 4 saatliği 19227$’da kapattı. Direkt 20300$’a fırladı. Helal olsun. Şaşırarak ve beğenerek izliyorum.

  Cevapla

Yorum yapın