Duyuru: Beybut.com için sunucu ve site güncelleştirmeleri nedeniyle kesintiler, veri durmaları yaşanabilir. Teknik güçlükler nedeniyle güncelleme belirsiz bir tarihe ertelendi. Sabrınız ve teveccühünüz için teşekkür ederiz.

Bitcoin Fiyat Ölçeği

5/5 - (10 oy)

Bitcoin Fiyat Ölçeği, ilgili zaman diliminde ivmesel ve hacimsel olarak fark yaratan güçlü fiyat hareketlerini yakalamak için kodladığım bir hesaplama biçiminin çıktısıdır. Bu hesaplama ile balinaların alım satımları da yakalanabiliyor. Fiyat ölçeği oluşan mumdaki bazı özellikleri ölçer. Bu ölçüm kriterleri karşılıyorsa bir fiyat sınırı çizerek fiyatın er geç bu sınırı aşacağını iddia eder. Fiyat Ölçeği aksini belirtmedikçe fiyat er geç sınırı aşmak üzere hareketlenir. Ancak aksi belirtildiğinde yeni bir sınır çizilir.

Bitcoin Fiyat Ölçeği

Fiyat Ölçeği anlamlı alış ve satışların varlığını tespit edebilen başarılı bir indikatördür. Ancak tek başına trade için yeterli değildir.


Fiyat Ölçeği’nde zaman ne kadar büyürse belirtilenin güvenilirliği artar ve kalıcılaşır. 4 saatlik gösterge, 15 dakikalıktan daha uzun soluklu ve güvenilirdir. Bu açıdan ölçek, genel trendi anlamak için de ideal bir araçtır.


Önemli destek ve dirençlerden gelecek tepkilerle ölçek çıktısı hızlıca değişebilir. Bu nedenle fiyatın bir miktar oturduktan sonra, tepkinin izlenerek fikir edinilmesi önemlidir.


Şiddetli fiyat hareketlerinin ardından Fiyat Ölçeği’nin güvenilirliği düşebilir. Özellikle Fiyat Sıkışma Ölçeği’ndaki sıkışmanın boşalması sonucu oluşan iki yönlü hareketlerde Fiyat Ölçeği’nin dengesi bozulabilir.


Bir örnek: Fiyat Ölçeği fiyatın 45000$’ın üstüne çıkabileceğini 15 dakikalık periyotta henüz iddia etmeye başladı. Eğer fiyat ölçeği değişmezse fiyatın hedeften binlerce $ uzaklaşıp tekrar 45000$’ın üzerine çıkacağını göreceğiz. Ancak fiyat 44000$’a düşüp de yeni bir hareketle bu sefer başka bir fiyatın altına düşebileceğini söylemesi de mümkündür. Bu nedenle tek başına tradeable olmadığını söyleriz.


Fiyat Ölçeği’nde Zaman


Fiyat sınırının ne zaman çekildiği önemlidir. Bu sınır ne kadar yeniyse o kadar değerlidir. Örneğin 15 dakikalık Bitcoin mumlarında Fiyat Ölçeği günde birkaç kere değişebilmektedir. Üzerinden çokça zaman geçmiş, fiyat defalarca belirtilen sınırı aşmış bir çıktıya kuşkuyla bakılmalıdır.


Backtest Sonuçları


Fiyat Ölçeği’nde bir kar al ve stop noktası oluşturmak sadece stratejik olarak mümkündür. Çoğunlukla, bu, başka sebeplerle birleştirilerek işlem fikrine katkı sunar. Bu nedenle sadece 15 dakikalık ölçekte basit bir trade ölçme testi yaptım. Bu trade testinin sonucunda ölçeğin %80’in üzerinde başarıya sahip olduğunu gördüm. %80 trade başarısı ile %100 sonuç başarısını karıştırmamak gerekir. Bu araç direkt bir trade aracı değil; bir anlamlandırma ve sınır aracıdır.


Fiyat Ölçeği’yle ilgili söyleyebileceğim en net sonuç şudur: Ölçek çıktısı değişmemişse fiyat mutlaka belirtilen fiyatı aşar.

“Bitcoin Fiyat Ölçeği” üzerine bir yorum

Yorum yapın