Fiyat Sıkışma Ölçeği

4.7/5 - (4 oy)

Fiyat hareketlerinin belirli bir alandaki sıkışıklığını yüzdesel olarak ifade eder. Kendime ait bir formülle hesapladığım bu ölçekte özellikle %85’ten sonra fiyat hareketlerinin daha şiddetlenebileceğini; öngörülemez olabileceğini; hareket ederek bir boşaltıma ihtiyaç duyduğunu anlamaktayım.

Güncelleme Bildirimi: Fiyat Sıkışma Ölçeği güncellendi (25 Şubat 2022). Artık sıkışma ölçeği daha hassas. Tüm ölçeklerde sınır bölgeye giriş sıkışması %85 olarak ifade edilecek.

Fiyat hareket eder. Artar veya azalır. Belirli bir süre hareket eden fiyatın hareket aralığını anlamak, zaman-hacim-hareket ilişkisini kurmak mümkündür. Fiyat hareketleri bu aralığın altına düştüğünde sıkışma oluşur. Mum boyları küçülür. Hareketler yavaşlar. Fiyat dar bir bandın içine sıkışır. Bu sıkışmalar akümülasyon, karar aşaması gibi kavramlarla da adlandırılır. Sıkışma Ölçeği bu sıkışmayı ölçüp yüzdesel olarak bildirir. Sıkışma Ölçeği yeterince sıkıştıktan sonra patlamalar yaşanmaya başlar. Böylece fiyat hareketleri büyür. Sıkışma boşalır. Sıkışma Ölçeği tekrar daha küçük yüzdeleri belirtir.

Fiyat Sıkışma Ölçeği’nde düşük yüzdeler, şiddetli hareketlerin oluştuğunu, artık akümülasyon sürecinin yakın olduğunu, başlayacağını; yüksek yüzdeler ve kırmızı renkler ise akümülasyon sürecinin sonunu, yakında şiddetli hareketlerin başlayacağını ifade eder.

Büyük zamanlarda bahse konu hareketler daha büyük olurken küçük zamanlarda bu hareketler daha küçük olmaktadır.

Akümülasyon sürecini daha iyi anlayabilmek için lütfen bu içeriğimizi de inceleyin: Akümülasyon

Fiyat Sıkışma Ölçeği’nin başarısı nettir. Sıkışan fiyat açık ve net olarak patlamak zorundadır. Ancak Fiyat Sıkışma Ölçeği fiyatının patlama yönünü ve zamanını söylemez. Yalnızca sıkışmanın varlığını yüzdesel olarak ifade eder.

Fiyat Sıkışma Ölçeği

Gerçek fiyat hareketi deneyimlerinde 4 saatlik sıkışma ölçeği Bitcoin özelinde 2021’deki bütün büyük trend değişikliklerini yakaladı. Sıkışma özellikle 4 saatlikte %85 ve üzerinde ne kadar uzun kalırsa, gevşeyemezse o derece şiddetli hareketler oluşmaktadır. Bu hareketler zirvelere (ath) veya diplere neden olabiliyor.

Günlük fiyat sıkışması ise bir sezon göstergesi ve trend devamını işaret edebilir. %100’lere ulaşan ve burada kalan günlük fiyat sıkışması boşaldığında; fiyat trend yönünde çok güçlü hareketler yapar. Bitcoin için bu hareketler %10-50’leri bulabiliyor.


Fiyat Sıkışma Ölçeği Boşaldığında Ne Olur?


Bu durumda dört senaryo oluşabilir. Fiyat şiddetle tek yönlü olarak yukarı veya aşağı; önce yukarı sonra aşağı; önce aşağı ve sonra yukarı hareket edebilir. Bu hareketin yönü ve zamanı belirsiz olsa da şiddetli hareketler oluşacağı kesindir.

Yorum yapın