Kriptolar İçin Başarılı Bir İşlem Stratejisi Oluşturmak

Puanlar mısınız? post

Beybut ekranınındaki verileri temel alarak oluşturduğum işlem stratejilerinden bazıları şöyledir:

Önemli Yasal Uyarı: Burada anlatacağım işlem stratejileri, teknik veriler, yorumlar, söylemler yatırım tavsiyesi değildir. Kişisel fikirlerimi, yazılımsal deneylerimi ifade eder.

Özellikle 4 saatlik ve daha küçük zaman dilimlerinde Fiyat Sıkışma Ölçeği © risk ifade ediyorsa – kırmızıyla vurguluysa – anlatılan tüm işlem türlerinin riskli olacağını, fiyatın akümülasyon sürecinden çıkmak üzere olduğunu, bu süreçten çıkışında şiddetli hareketler oluşabileceğini, bu fiyat hareketleri sonucunda “terste kalınabileceğini” unutmamalıyız. Fiyat Sıkışma Ölçeği ile ilgili daha çok bilgi almak için bu bölümümüzü ziyaret edin.

İşlem Stratejisi: Bitcoin Fiyat Ölçeği © ve Tepe / Dip Ölçeği ©’ni Bağdaştırmak

Bitcoin Fiyat Ölçeği, kurumsal -balina/enstitü- alım satımları yakalayan bir formülle çalışır. Fiyat, aksi belirtilmediği sürece, vurgulanan fiyattan ne kadar uzaklaşırsa uzaklaşsın Bitcoin Fiyat Ölçeği’nin belirttiği sınırı er geç aşar. Ancak yeni bir bildirim yeni bir sınır ve fiyat dünyası demektir. Ölçekte değişim oluşmadıkça fiyat mutlaka ilgili bildirimi yerine getirir.

Bitcoin Fiyat Ölçeği ilgili zaman diliminde satım veya alım yakaladıysa canlı saymaya başlar. Bu nedenle ilgili mum kapandığında bir sınır çizer. Örneğin 4 saatlik mum canlı sayıyorsa ve sayımı bitirmemişse, öncelik bildirimi 4 saatten daha küçük bir zamanı ifade eder. Örneğin; “3.2 saat önce…” Mumun kapanmasının beklenmesi tam sınırı görebilmek için önemlidir.

Bitcoin Fiyat Ölçeği’yle ilgili daha fazla bilgi alın.

Aksi durumu henüz gözlemlemediğimiz bu teoriye dayanarak karlı bir işlem fikrini nasıl elde edebileceğimize bakalım.

Tepe Ölçeği © ve Dip Ölçeği © fiyat hareketlerinin tepesini ve dibini bulmaya odaklanmıştır. %0 ile %100 arasında değer alır. Eğer %100 dip veya tepe tespit edilmişse en azından sonraki ilk mumda ters bir renk görülmesi çok büyük olasılıktır. Başka bir ifadeyle %100 dip tespitinde ilgili zaman dilimindeki sonraki mum bir düzeltme yapar. Mumun yeşil olması ihtimali yüksektir. Tam tersi de bu teoride geçerlidir. Tepe ve Dip Ölçeği, indikatörümüzü tanıyın.

Tepe ve Dip Ölçeği’nin 15 ve 30 dakikalık zaman dilimlerinin, şiddetli hareketlerde (özellikle sıkışma ölçeğinin yüksek olup fiyatın boşalmaya başladığı zamanlarda) ezilebildiğini, çok küçük düzeltmelerle yetinerek büyük zaman dilimindeki harekete uyum sağladığını unutmamalıyız. Bu nedenle 1 saat, 4 saat ve günlük dip ve tepe ölçekleri amaca daha çok dönük çalışır. Deneyimlerime göre 4 saatlik ve günlük ölçeği en güvenlisi olarak tanımlayabilirim.

Dip ve Tepe ölçekleri için %100 üst sınırdır. Bu çok nadir de olsa görülür. Çoğu zaman %99.9 üzerindeki hareketler net bir dibi işaret etmektedir.

Örnek olayımızda bu iki başarılı indikatörü bir işleme dönüştüreceğim. Yukarıdaki uyarı ve açıklamaları mutlaka iyice anlamalıyız.

Örnek Olay:

15 dakikalık Bitcoin Fiyat Ölçeği,”BTC için 28827 $’ın üstüne çıkabilir.” uyarısı vermiş olsun. Hatırlatma: Bu uyarının canlı sayımda olup olmadığını öncelik bildirimiyle görebiliriz. Örn. 0.5 saat önce

Aradan saatler geçmiş olsun. 15 dakikalık bildirimi halen aynıyken dip ölçeğimizin %95’i aştığını görüyoruz. Tabi ki daha doğru olan %99’u bekleyip Bitcoin Fiyat Ölçeği’ni gözlemlemektir. Ancak bu çok sık oluşmayan bir durum olduğu için fikre hızlı bir katkıda bulunması için %95’i seçtik. Biraz da 30 dakikalık veya 1 saatlikten destek aldık. Onların dipleri de büyük yüzdelerdeyse hareketlerin bearish -ayısal- olduğunu düşünürüz. Ancak bu bearish hareketlerin sonuna yaklaşıldığını bir düzeltmenin yakın olduğunu anlarız. Ben, bu düzeltme için işlem düşüneceğim. Şunu da unutmayacağım; girdiğim işlem trend aksine bir işlem olacak. Bu nedenle yüksek kaldıraç fikrinden uzak durmalıyım. Ayrıca kar alma ve stop fiyatlarımı da belirlemeliyim. Örneğin 15 dakikalıkta 1.5 ATR stop, 3 ATR take profit (kar al) oluşuyorsa işleme girme stratejimi gerçekleştirebilirim. İşlem, risk-ödül konusu kişiseldir. Bu nedenle belirtilen, sadece örnek olarak düşünülmelidir.

Bu görünüm ve planın ardından dipten karlı bir işleme giriş yapıyorum. Sonuçta %51’in çok daha üstünde bir olasılıkla işleme girdiğimi düşünürüm.

Burada önemli olanın ilgili zaman dilimi olduğunu kesinlikle unutmamalıyız. 15 dakikalık dipten örneğin 1x’te %1-2’nin üstündeki işlem fikirleri olasılığı düşürür. Çünkü 15 dakikalık fiyat hareketlerinin ATR’si mesela 100-300$ olsun; 300-500$ farka hedeflenmiş bir işlem %1-2 aralığında (29000$ BTC fiyatı esasında) bir hedeftir. Bu nedenle işleme girilen zaman dilimlerinden beklentilimiz o zaman diliminin fiyat hareketleri sınırına uygun olmalıdır.

Bu stratejide en dip ve tepe en iyisidir. Ayrıca İşlem Göstergesi’nin desteklediği kar almamış eski bir işlem de varsa başarı olasılığını güçlendirmiş oluruz. Ek olarak grafikte dönüş mumlarını da takip etmek daha güçlü bir olasılığa sahip olmamızı sağlayabilir.

EGLD Dip Ölçeği Görüntüsü
EGLD BUSD dip ölçeği görüntüsü.

27 Mayıs 2022’de EGLD’de oluşan 4 saatlik %100 dip 65.65$’ı işaret etmekteydi. Sonrasında oluşan muma dikkat ediniz. Ayrıca bu mum ve günlük dip etkisi kısa süreli bir yükseliş trendine neden olmuş. Fiyat henüz gün tamamlanmadan %7 civarında artabilmiştir. Tabi ki bu sonsuza dek artacağı anlamına gelmiyor 🙂

Unutulmamalıdır ki %100 dip veya tepe sıkça görülmez. Dip ve tepe ölçeklerinde şeritin (progressbar) altında yazan fiyat ilgili yüzdeyi belirtir. EGLD örneğinde 65.65$ %100’dür ancak ilgili 4 saatte fiyat 67$’a çıktığı için şerit hala %100 görünmektedir. Esas dip fiyat, belirtildiği üzere 65.65$’dır.

EGLD için sonrasında oluşan hareketi izleyin:

Fiyat dibi bulmak kripto indikatör dip indikatörü dip ölçeği

3 gün içerisinde EGLD’deki değişim +%30’u buluyor.

Böylece sadece ekranı gözlemleyerek kripto paralar, Bitcoin için başarılı bir strateji oluşturduk. Dip ve Tepe Ölçeği’ni güvendiğiniz başka indikatörlerle de birleştirebilirsiniz. Örneğin sizin Tradingview indikatörünüz 1700$’lık Ethereum fiyatının alınabilir olduğunu söylesin. 4 saatlik bu bildirimi teyit için hem günlük hem de 4 saatlik (önceki 4 saate bakmalısınız) dip ölçeğimizi kontrol edebilir; bu konuda fikir edinebilirsiniz.

Yorum yapın