Duyuru: Beybut.com için sunucu ve site güncelleştirmeleri nedeniyle kesintiler, veri durmaları yaşanabilir. Teknik güçlükler nedeniyle güncelleme belirsiz bir tarihe ertelendi. Sabrınız ve teveccühünüz için teşekkür ederiz.

Kripto Para Nedir? Kripto Paralar Gerçekten Para Mı?

5/5 - (1 oy)

Kripto para, insanların çevrimiçi bir sistem aracılığıyla doğrudan birbirlerine ödeme yapmalarını sağlayan bir tür dijital para birimidir. Kripto para birimlerinin yasal veya gerçek yaşam dayanaklı bir değeri yoktur; yalnızca insanların piyasada onlar için ödemeye razı oldukları değere sahiptir. Bu durum, yasal ödeme aracı olarak görülen ulusal para birimleriyle tezat oluşturan bir durumdur. Birçok kripto para birimi vardır. Bunların en bilinenleri Bitcoin ve Ethereum’dur.

Kripto para piyasalarındaki aktivite son yıllarda önemli ölçüde arttı. Bu para birimlerine olan hayranlık, ödeme yapmak için yeni ve benzersiz bir sistem olarak kullanımlarından ziyade spekülatif (kar elde etmek için kripto para satın almak) görünüyor. Bununla ilgili olarak, birçok kripto para biriminin fiyatlarında da yüksek derecede oynaklık olmuştur. Örneğin, Bitcoin’in fiyatı 2021’in ortalarında yaklaşık 30.000 ABD Dolarından, 2021’in sonuna doğru neredeyse 70.000 ABD Dolarına yükseldi ve 2022’nin başında 35.000 ABD Dolarına düştü. Ethereum gibi rakip kripto para birimleri de benzer oynaklık yaşadı. Bazı coinler 2022 ayı piyasasında %99’u aşan oranlarda değer kaybetti. Örneğin Internet Computer (ICP) kripto para birimi 2800$’lardan 6$’lara kadar düştü.

Kripto para birimlerine olan olağanüstü ilgi, bu sistemlerin ayakta tutulabilmesi için birçok geliştirmeyi, sistem güncellemesini ve yoğun enerji kullanımını beraberinde getiriyor. Kripto para birimlerine artan ilgi düzeyine rağmen, kripto paraların daha geleneksel ödeme yöntemlerinin veya ulusal para birimlerinin yerini alıp alamayacağına dair halen güçlü şüpheler var.

Kripto Paralar “Para” Mı?

Sıkça sorulan bir soru, kripto para biriminin “para” olarak tanımlanıp tanımlanamayacağıdır. Kısa cevap, kripto para biriminin bir para biçimi olmadığıdır. Nedenini anlamak için kripto para birimlerinin özelliklerinin paranın temel özellikleriyle uyuşup uyuşmadığını sorabiliriz:

Yaygın olarak kabul edilen ödeme araçları – kripto para birimleri bir şeyler alıp satmak için kullanılabilir mi? Para genellikle bir ülkenin para birimi biçiminde gelir ve bir ödeme aracı olarak yaygın olarak kabul edilir. Kripto para birimleri bir şeyler satın almak ve satmak için kullanılabilse de, yaygın olarak bir ödeme aracı olarak kabul edilmemektedir. Anketler, kripto para birimi sahiplerinin yalnızca küçük bir bölümünün bunları ödemeler için düzenli olarak kullandığını göstermektedir.

Değersel denge – kripto para birimlerinin satın alma gücü (benzer bir mal ve hizmet sepetini satın alma yetenekleri) zaman içinde korunabilir mi? Birçok kripto para biriminin fiyatındaki büyük dalgalanmalar, satın alma güçlerinin zamanla korunmadığı ve bir değer deposu olarak etkinliklerini azalttığı anlamına gelir.

Hesap birimi – kripto para birimleri, mal ve hizmetlerin değerini ölçmenin yaygın bir yolu mu? Türkiye’de mal ve hizmet fiyatları Türk Lirası ile ölçülür. Bazı işletmeler kripto para birimlerini ödeme olarak kabul edebilirken, fiyatları ölçmek ve karşılaştırmak için bu kriptoları yaygın biçimde kullanmazlar.

Bu nedenle, kripto para birimleri ödeme yapmak için kullanılsa da, şu anda ödeme aracı olarak kullanımları sınırlıdır ve paranın temel özelliklerini göstermezler.

Bununla birlikte, para olarak kabul edilebilecek bir tür dijital para birimi vardır – bir merkez bankası tarafından verilen dijital para birimi.

Yorum yapın