Ne Aramıştınız?

Lökopeni

Lökopeni, vücudun belli bölümlerinde, özellikle kol ve bacaklarda düşük sayıda kan hücresi yani kırmızı kan hücresi sayısı olarak tanımlanır. Lökopeni, vücuda gerekli oksijenin alınmasını olumsuz yönde etkileyen bir durumdur.

Nedenleri

Lökopeni nedenleri arasında; ilaç kullanımı, infeksiyonlar, vücudun doğal olarak kırmızı kan hücresi üretimini azaltması, kanser, düşük diyet demir ve folik asit seviyeleri, vitamin B12 eksikliği gibi çeşitli nedenler gösterilmektedir.

Belirtileri

Lökopeni belirtileri arasında; hastalığın sıklıkla görülen en yaygın belirtisi, vücudun her tarafına yayılan güçsüzlük, çarpıntı hissi, üşüme, kol ve bacaklarda hissizlik, baş ağrısı, ani zayıflamalar ve aşırı kanama gösterilebilmektedir.

Tedavisi

Lökopeni tedavisinde hastanın durumuna ve nedenine göre;

  • İlaç tedavisi
  • Demir, folik asit, B12 vitaminleri
  • Hematopoetik kök hücre transplantasyonu

gibi uygulamalar yapılmaktadır.

Lökopeni, kan kuruluğu olarak adlandırılan bir durumdur. Kalp ve damar hastalıkları gibi durumların yanı sıra bazı ilaçlar ve bazı hastalıkların yan etkileri de kan kuruluğuna yol açabilmektedir.

Lökopeni hastası olan kişilerin vücutlarındaki beyaz kan hücresi sayısı düşüktür. Normalde, beyaz kan hücreleri, vücudu etkenlerden ve enfeksiyonlardan korumak için çalışır.

Lökopeni, enfeksiyon veya kanamaya karşı vücudun yetersiz korunmasına neden olabilir. Bu nedenle, lökopeni olan kişiler, daha kolay enfeksiyon geçirebilirler. Enfeksiyonların önlenmesi ve tedavi edilmesi için doktor gözetiminde tedavi önerilir.

Lökopeni, enfeksiyonlardan korunmada problemler yaratır. Kan testleri ile teşhis edilebilir. Lökopeninin tedavisi konusunda doktorun önerilerine uymak gerekir. Bazı durumlarda, doktor, ilacın kullanımını veya kan naklini önerebilir.

Lökopeni, çoğu zaman, vücudun beyaz kan hücrelerinin düşük sayıda olmasından dolayı ortaya çıkar. Ancak, lökopeni, kalp veya damar hastalıkları gibi çeşitli hastalıklar veya ilaçların yan etkileri nedeniyle de ortaya çıkabilir. Bu nedenle, lökopeni olan kişilerin, doktorlarının önerdikleri gibi, ilişkili problemleri tedavi etmesi önerilir.