Ne Aramıştınız?

Psikolojik Negativite

Psikolojik negativite, insanların kendilerine, başkalarına veya çevresel koşullara karşı olumsuz duygular ifade etmeleridir. Psikolojik negativite, kaygının, öfkenin, üzüntünün ve korkunun bir araya geldiği bir çerçevedir. Psikolojik negativite, insanların kendi kontrolünün dışında kalmaya veya kendi içlerinde olumsuz duyguların gelişmesine neden olabilir. Psikolojik negativite, insanların performansını, kendine güvenini ve genel sağlığını etkileyebilir.

Psikolojik Negativite Nedenleri

Psikolojik negativite, aşırı stres ve travma gibi fiziksel, zihinsel veya duygusal bazı etmenlerden kaynaklanabilir. Stres, esneklik, çözüm becerileri ve başa çıkma stratejileri yetersizliği nedeniyle psikolojik negativite oluşabilir. Ayrıca, insanların kendileriyle ilgili olumsuz düşünceleri, psikolojik negativiteyi tetikleyebilir.

Psikolojik Negativite Belirtileri

Psikolojik negativite, belirli davranışsal ve duygusal belirtileri gösterir. Aşağıda belirtilen belirtiler psikolojik negativite göstergesi olabilir:

 • Kendini suçlama veya kem görmek
 • Hayatından memnuniyet duymama
 • Tüm gününü uykuyla geçirme
 • Günde birden fazla alkol tüketme veya hap kullanma
 • Çevresindeki insanlarla ilişkilerinin bozulması
 • Çalışkanlık veya sosyal etkinliklerde yetersizlik gösterme

Psikolojik Negativiteye Karşı Tedavi Yöntemleri

Psikolojik negativiteyi hafifletmek ya da ortadan kaldırmak için, kişilerin çeşitli tedavi yöntemleri kullanmaları önerilmektedir. İşte bu tedavi yöntemlerinden bazıları:

 • Kişinin kendine güvenini ve esnekliğini arttırmak için motivasyon terapisi
 • Duygularını ifade etmeyi öğrenmek için grup terapisi
 • Kişisel özdeşim araştırma ve teknikleri öğrenmek için teknik psikoterapi
 • Kişisel gelişim için kişisel gelişim kursları
 • Antidepresanlar ve antipsikotikler

Psikolojik Negativite, çoğu insanın yaşamlarında karşılaştıkları güçlü bir duygu ve düşünce iletişimidir. Bu özellikten kaynaklanan ve kötü etkiler oluşturan bir durum olarak tanımlanır. Psikolojik negativite, kişilerin yaşamlarını olumsuz etkileyebilecek bir duygu dağılımı ile birlikte, anksiyeteyi, kendine güvensizliği, umutsuzluğu ve öfkeyi tetikleyebilir.

Psikolojik negativite, kişinin ruh sağlığından kaynaklanan pek çok sorunu tetikleyebilir. Anksiyete, depresyon, kendine güvensizlik, uyumsuzluk, kaygı ve yalnızlık gibi psikolojik rahatsızlıklara neden olabilir. Kişinin yaşam kalitesini düşürerek bu durumu daha da kötüleştirebilir.

Kişinin günlük faaliyetleri bozulabilir. Psikolojik negativite, kişinin işe olan oranda, arkadaşları ile olan ilişkilerine, zihinsel ve fiziksel sağlığına ve hayat kalitesine önemli derecede etki edebilir. Çoğu insan, psikolojik negativite hissettiğinde, bu durumu göz ardı edebilir ve bu durumu çözmek için çaba harcamaz.

Psikolojik negativiteye karşı zihinsel, fiziksel ve sosyal yaklaşımlar ile mücadele etmek, kişinin sağlıklı bir yaşam sürdürmesini sağlayabilir. Kişinin, günlük hayatında olumlu düşüncelerin önüne geçmesi, günlük aktivitelere odaklanması ve kendini yönetme becerilerinin geliştirilmesi ile başa çıkabileceği bir durumdur.

Bununla birlikte, çoğu vakada, daha ileri düzeyde destek gereklidir. Psikolojik negativite, profesyonel yardım almak için kişinin ihtiyaç duyduğu durumlardan biridir. Uzman desteği almak ve konuyla ilgili çözümlerin aranması, kişinin bu sorunlarını hafifletmesine veya çözmesine yardımcı olabilecektir.