Ne Aramıştınız?

Hakkında

Beybut, temel olarak, veri üretme, işleme, kontrol ve istatistik sisteminin genel ismidir. Bu sistem bazen büyük verileri (big data) anlamlı hale getirirken bazen veri kümelerini istatistiki açıdan değerlendirip anlamlandırır. Sonuçta tüm çaba bilgi işlemek ve okunabilir, anlamlı bilgiye erişmek, onu elde etmek içindir.

Beybut anlamlandırma ve işleme süreçlerinde insan inşaası ile başlayan ve programatik biçimde ilerleyen bazı süreçlerle ilerler. Bu süreçlerde yazılımlar rol oynasa da süreçlerin tamamında yoğun insan emeği, zekası ve kontrolü bulunur.

Beybut'un yazılımcısı ve yöneticisi Barış Y.'dir. Tüm süreci O oluşturur, koordine ve kontrol eder. Kendisi bazı dillerde senior düzeyde yazılımcı ve akademide dil eğitimi almış bir yöneticidir. Bilişim ve telekomünikasyon sektörlerinde kurumsal yöneticilik de yapmıştır.

Beybut'un sloganı "Düşünsene..."dir. Bu, aslında, umuda teşvik eden bir cümledir. Ferahlatıcıdır. Düşünsene deniz süt liman ve sonsuz mavilikte büyük huzurla meltemi karşılıyorsun. Bir martı sana eşlik ediyor. biçimindeki bir hayalden yazılımsal düşünceye teşvike evrilmiştir. Bu slogan hala hem bir kaybedişi hem bir umudu içeriyor. Kim bilir belki de hiç bitmeyecek işlerimiz kavuştuğumuz umutlara dönüşür.

En derin saygı ve selamlarımla.
Beybut.com adına Barış Y.