Web 3.0 Sohbeti: Elon Musk’ın Dünyayı Ele Geçirme Planı Üzerine Bir Deneme

5/5 - (1 oy)

Web 3.0, geleceğin ütopik metaverse evreninde tüm işleri yoluna koyacak, merkeziyetsiz yapay zekayı ifade ediyor. Geleceğin teknolojileri yapay zeka üzerine kurulacak. Belki zihnimizin evrimi de bu yönde olacak.

Peki Web 3.0 için ne gerekli?

  1. Tüm insanlığın erişebileceği; büyük verilerin aktarılabileceği bir Internet ağı. Örneğin Starlink.
  2. Bu Internet ağına bağlanıp diğerleriyle ve -olmayan!- merkeziyetle, yapay zekayla iletişim kuracak araçlar. Örneğin gelişmiş akıllı saatler.
  3. Güçlü ve insanlığı anlayabilen bir yapay zeka.
  4. Metaverse evreninde kullanılacak bir takas aracı. Örneğin gelecekteki Web 3.0 coinler.

Web 3.0’ın, temelde, Kripto paralarda olduğu gibi merkeziyetsizlik esasına dayanacağı fikri var. Tabi İnsan doğasının yayılmacılığını biliyorsak işlerin pek de öyle yürümeyeceğini tahmin etmek zor değil. Web 3.0’ın kodlarına, veri akışına hükmeden insanlığa da hükmedecek.

Un, şeker ve su hazır olduğunda metaverse helvasından alınan çatalla birlikte insan zihni evrimleşecek. Hiç helvayla evrim olur mu demeyin. Modern insanı evrime zorlayan koşullar artık zihinsel süreç ve zorluklar…

Twitter ve Yapay Zeka

Twitter nedir? Taraflı paylaşımlar yapabildiğiniz; kendinize taraftar bulabildiğiniz bir yandaşlık çarkı mı? Libido için bir rende mi? Yoksa kediler için toplandığınız bir sosyal medya sitesi mi? Twitter temelde bunların hiçbiri değildir. Twitter bildiğimiz evrendeki en büyük sözcük ve cümle, yani dil sandığıdır. Hemen her konuda çoğu kurallı olarak dizilmiş sözcüklerin duygu dışavurumlarının uzunca sembolleştiği yani tümceleştiği bir mecradır. En büyük sözcük, hitap, ünlem, cümle… veritabanı… Tam da öğrenebilecek bir yapay zekanın aradığı şey! (Hatırlatalım ki bunu daha önce denediler.)

Elon Musk’ın Starlink’i, tansiyon ölçen -bir damla kanla sağlık sorunlarınızı tespit edebilecek- akıllı saatler, Elon Musk’ın evrendeki en büyük dil hazinesi olan Twitter’i, Elon Musk’ın oldukça yakın olduğu kripto piyasası, Elon Musk’ın gelecekte Mars’a depolayacağı insanlık veritabanı…

Web 3.0 Elon Musk Evrim Filmi

Elon Musk?!

Gelelim sadete…

İnsanlık tarihi her büyük yenilik öncesinde tutuculuk gösterip korkanlarla doludur. Yeniliğe meydan okumak bu korkunun ürünüdür. Ancak değişimin önünde duran herkes yenildi ve unutuldu. Bizler Elon Musk’ın “Dünyayı ele geçirme planı”ndaki olası art niyete takılmadan gelişim nehrinin akışı yönüne kendimizi bırakmalıyız. Türkiye’nin, teknoloji konusunda tutucu düşüncelerle, “yerli” şirket palavralarıyla geri kalma lüksü yok. Web 3.0 ve geniş bant Internet konusunda tam anlamıyla harekete geçmeli, öncü olmalıyız. Buna mecburuz.

Web 3.0 Conversation: An Essay on Elon Musk’s Plan to Take Over the World

Beybut – 2 Mayıs 2022

Yorum yapın